Lenor

Aby bílé bylo bílé: Jak vybělit prádlo?

Každý máme ve skříni zašedlé oblečení, které kdysi bylo zářivě bílé. Co s ním? Nebojte se, vyhodit své oblíbené kousky nemusíte. Máme pro vás tipy na to, jak je zachránit i jak zašednutí předejít!

 • Jak prát bílé prádlo?

  Základem běloskvoucího oblečení je správný způsob praní. Pamatujte si proto, že bílé prádlo by se mělo prát nejméně na 60 °C. Výjimkou jsou syntetické materiály a jemné tkaniny, které vyžadují nižší teplotu (jak prát jednotlivé kousky najdete na jejich rubové straně na etiketě s pracími symboly). Buben pračky by měl být naplněný přiměřeně – rozhodně by neměl být nacpaný k prasknutí. I nedostatek místa k praní totiž může být příčinou zašednutí. Říká se, že dost prostoru bude prádlo mít, pokud mezi ním a stropem bubnu bude místo alespoň na šířku vaší pěsti. Každopádně je dobré řídit se pokyny od výrobce a dodržovat kapacitu pračky.

 • Co způsobuje zašednutí oblečení?

  Lámete si hlavu nad tím, jak je možné, že bílé prádlo téměř vždy změní svou barvu? Možná za to může vodní kámen, který se usazuje uvnitř pračky a při praní se uvolňuje, a navíc znemožňuje vodě, aby se ohřála na potřebnou teplotu. Zbavit se vodního kamene můžete speciálními prostředky, které seženete v drogerii. Anebo do bubnu pračky nalijte lahev octa a pusťte ji naprázdno.
   

 • Ujistěte se, že používáte správné přípravky na praní

  Na správném pracím přípravku stojí vše. A věřte nám, že šetřit se opravdu nevyplácí. Nekvalitní prací přípravky způsobují, že oblečení ztrácí nejen svou barvu, ale také tvar a kvalitu. Ale jak se v nepřeberné nabídce pracích přípravků vyznat? Udělejte si v tom jasno:

  Prací prášek: Je silnější. Výborně odstraňuje různé typy skvrn, ale jelikož obsahuje bělidla, na barevné oblečení se zrovna moc nehodí.

  Prací gel: Tady je to přesně naopak, oblečení si sice zachová svou barvu, ale s odstraněním odolnějších skvrn bude šetrnější gel potřebovat pomoc. I tady – stejně jako v jiných kategoriích – ale záleží především na výrobci.

  Prací gelové kapsle: Podobně jako u pracího gelu se skvrny ne vždy odstraní. A navíc se vám může stát, že se kapsle v pračce zcela nerozpustí. Také v této kategorii však existují novinky, které jsou spolehlivé. Například Lenor Kapsle na praní 3v1, které bílé prádlo aktivně chrání proti zašednutí.

 • Skvrny od potu? Pomůže ocet

  Každý z nás se s tím jistě někdy setkal. Chcete si na sebe vzít bílé triko nebo košili, ale zjistíte, že v podpaží se udělaly nevzhledné žluté skvrny od potu. Než oblečení vyřadíte ze šatníku, zkuste jej zachránit! Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.

 • Bílou barvu oblečení navrátí citron i kypřící prášek

  Pro navrácení bílé barvy vašemu prádlu nemusíte kupovat drahé přípravky. Postačí vám k tomu obyčejné suroviny, které se nachází snad v každé domácnosti. Konkrétně je řeč o citronu a kypřicím prášku. S obojím své prádlo rozzáříte již po jednom vyprání. Přihoďte do bubnu pračky jeden citron pokrájený na plátky nebo obsah dvou sáčků do pečiva a sledujte, co se bude dít.

DALŠÍ ČLÁNKY

ZÍSKEJTE PERLIČKY SE SLEVOU NA ROHLIK.CZ

JAK NA TO?

Lenor Unstoppables

Stačí kliknout na tlačítko „ZÍSKAT SE SLEVOU“.
Ihned potom zjistíte dle PSČ, jestli k Vám rohlik.cz rozváží zboží.
Pokud ano, klikněte na tlačítko „OBJEDNAT NYNÍ" a můžete nakoupit vonné perličky do praní Lenor Unstoppables na www.rohlik.cz se slevou.

ZÍSKAT SE SLEVOU
Lenor Unstoppables
Souhlas pro soubory cookies